Kriidivärv - Atmosfäär mööbel

Kriidivärvid, osa 6. Tuhkatriinust printsessiks

posted in: Mööbliprojektid | 0

Nime järgi võiks arvata, et Jeanne d’Arc Living värvid on prantslaste toodang, kuid tegelikult on nad samuti pärit Taanist, nii nagu ka eelmine kriidivärvi bränd meie eksperimendis. Atmosfäärile jäid need värvid silma eelkõige oma pastelsete toonidega, mistõttu valisime järgnevaks mööbliprojektiks just mahedad ja romantilised toonid.
Öökapi saamislugu on üsna lihtne. Me ostsime selle ühelt kirbukalt. Usun, et kappi ei soovitud enam seetõttu, et üks iluliist oli ära tulnud ja arvatavasti siis ka kaduma läinud. Nojah, eks see kapi endine tumepruun toon võis ka saatuslikuks saada. Idee oli teha kapp värskemaks, säravamaks, helgemaks. Kelle toodang kapp kunagi on olnud, kahjuks ei tea, sest silt tagaseinal on nii kulunud, et sealt ei saa midagi välja lugeda.

Vana öökapp - Atmosfäär mööbel
Vana öökapp enne kordategemist

Kõigepealt tuli leida lahendus iluliistu osas. Otsisin küll paljudest kohtadest mööbli iluliiste, kuid täpselt sarnast kahjuks ei suutnud leida. Seega jäi variant vanad plastikust liistud välja vahetada puidust liistude vastu. Lõikasime ühest pikast puidust liistust vajaliku pikkusega jupid ning märkisime täpselt ära, kuhu neid kapil soovime. Tavalist PVA liimi ei soovita kasutada juhul, kui üks liimitavatest pindadest on varasemalt lakitud. PVA liimib hästi puhast puitu. Seetõttu kasutasime väga tugevat epoksü vaigu liimi, mida võib kasutada isegi portselani liimimiseks.

Mööbli iluliist - Atmosfäär mööbel
Mööbli uus puidust iluliist ja vana plastikust iluliist
Liistu liimimine mööblile - Atmosfäär mööbel
Liistu liimimine mööblile epoksü liimiga

Karestuslihvi tegin ma liivapaberiga 150. Polüesterlakitud mööblit ma ilma karestamata ei julge värvida. Värvima asudes leidsin, et värv kuivab kuidagi eriti kiiresti. Mõnes mõttes on see hea – saab tõesti kiirelt teise kihi teha. Kuid samas väga kiirelt kuivavat värvi on suurele siledale pinnale raske värvida nii, et pinnakrobedusi ei jääks. Kohe, kui oled värvi mööblile peale pannud ja laiali tõmmanud, siis seda sama kohta enam uuesti pintsliga puutuda ei ole hea, sest siis jäävad üsna tugevad pintslijäljed näha. Arvatavasti oleks aidanud värvi ühtlustamisele kaasa, kui oleksin lisanud pisut vett. Vee lisamine vähendab aga katvust, mistõttu ma seda ei teinud.

Öökapp - Atmosfäär mööbel
Öökapp pooleldi värvitud, pooleldi mitte. Esimene kiht kumab alati läbi ja sellest ei tasu heituda.

Värvides mitme erineva tooniga, on nutikas alati ette mõelda, millisest kohast tuleks värvimist alustada. Nagu ikka on erinevaid alasid värvides on vaja teised alad teibiga katta. Mul oli plaan teha kapi uks kolme erineva värviga – valge, roosa ja lilla. Kuna ma sain aru, et liistu küljele on ebamugav teipi panna, jätsin liistu värvimise kõige viimaseks. Seega ei pidanud ma enne teipi kasutamagi, kui jõudis kätte liistu värvimise kord. Isegi kui läks pisut värvi liistu peale, polnud sellest midagi, sest teadsin, et värvin liistu üle niikuinii. Enne liistu värvimist teipisin selle mõlemalt poolt ära ja kinnitasin teibi serva vastavalt roosaga väljastpoolt ja valgega seestpoolt. Alles siis hakkasin liistu värvima lilla tooniga.

Mööbli värvimine kriidivärviga - Atmosfäär mööbel
Kõigepealt värvisin liistu ümber olevad alad
Mööbli värvimine - Atmosfäär mööbel
Pärast teipisin liistu ümber olevad alad ja värvisin liistu

Täppe ehk ringe tegin ma seekord nii, et otsisin õiges mõõdus pisikese korgi, mille ümber joonistasin hariliku pliiatsiga valgele pinnale täpi ringjooned. Edasi oli mõistlik täpid seest ära värvida peenema pintsliga käsitsi. Nii saab minu meelest kõige kiirema tulemuse ja kõige selgema servaga täpid. Loomulikult tuleb hariliku joon ka üle värvida, et seda hiljem näha ei jääks.

Roosa öökapp - Atmosfäär mööbel
Täpi ringjoonte märkimine
Käsitsi värvitud mööbel - Atmosfäär mööbel
Täppide värvimine pisema pintsliga

Vahatamine on samuti väga oluline protsess enamuste kriidivärvide puhul. Tasub leida mikrofiibrist lapp, mis ei jäta pinnale karvakiude ning torgata see vahasse. Kui nii spetsi lappi pole, võid proovida ka heleda lapiga, mis ei aja karva. Minu esialgu valitud tume riidejupp jättis pinnale pisut tumedaid purusid, mistõttu vahetasin selle peale proovimist kohe välja. Vaha tuleb võtta ikka üsna vähe. Pigem vähem kui rohkem, ja hõõruda värvitud pinnale korralikult laiali. Hõõruma peab aga üsna jupp aega, vähemalt seni, kuni tunned, et vaha ei jää näpuga katsudes kleepuv ja tekib sile ning veidi läikiv pind.

Vahatamine - Atmosfäär mööbel
Vahatamist ei tasu teha tumeda lapiga, mis ajab purusid. Vali parem ümar pintsel või mikrofiibrist lapp

Taaskord olin üllatunud, et kahest 100 ml purgist piisas sellise väiksema kapi kordategemiseks täielikult. Kõik pinnad värvisin üle igaks juhuks 3 korda, kuigi katvus osadest kohtadest oli päris hea ka juba kahe korraga.

Värve saab osta nii suurtes kui ka pisikestes purkides Võõp kodulehelt või tutvuda toodetega Facebookis. Kui Internetist ostmine ei meeldi, saab värve osta ka Tartust ja Viljandist Taaskasutuskeskusest Sahtel.
Ühest raske olemisega kapist sai üks romantiline ja värske printsess-kapp. Me oleme rõõmsad, et me ta leidsime ja korda saime teha. Loodame, et Sul on hea meel ta endale koju viia! Kui öökapp ‘Primadonna’ sobiks just sinu koju, vaata lisa Atmosfääri koduotsiva mööbli rubriigist.

Öökapp - Atmosfäär mööbel
Öökapp valmis – Atmosfäär mööbel