Tahvlivärvi tegemine

Teeme ise tahvlivärvi!

posted in: Nipid ja nõuanded | 0

Eelmises blogipostituses sai juttu tehtud, kuidas eemaldada purkidelt silte nii, et ei jääks kleepuvat liimijälge. Seekordses postituses anname aga hea nipi, kuidas valmistada ise kodus tahvlivärvi, millega saab puhastatud purkidele värvida kihvtid pinnad, millele kirja panna purgi sisu. Näiteks kui hoida purgis soodat või soola või tärklist, on kiire valiku tegemiseks sildist igati kasu. Lisaks praktilisusele, on sellised purgid lausa võrratult kaunid sisustuselemendid!

Säiltituspurk tahvlisildiga
Säiltituspurk tahvlisildiga

Kõigepealt võid valmistada värvisegu. Tahvlivärvi valmistamiseks saab kasutada tegelikult väga palju erinevaid retsepte, kuid me oleme leidnud, et kõige parema tulemuse saab segades akrülaatvärvi (või lateksvärvi) ja kriidipulbrit. Antud juhul on retsept antud siis akrülaatvärviga, sest näiteks poest soetatav Tikkurila tahvlivärv sisaldab samuti just akrülaati.

Miks peaks üldse ise vaevuma tahvlivärvi tegemisega, kui seda saab osta ka poest? Põhjuseid on meie jaoks mitmeid.
1. Saad teha tahvlivärvi just seda värvi, nagu ise tahad ja sellises koguses nagu tahad;
2. Ise valmistades saab paksema värvi, mis ei voola nii kiiresti maalriteibi alla;
3. Isevalmistatud värv on soodsam.

Tahvlivärvi retsepti võib suhtuda üsna loovalt, kuid et mingigi ettekujutus tekiks soovitame alustada järgnevast retseptist:
2 teelusikatäit (mitte kuhjaga) kriidipulbrit (Majatohtrist Tallinnas saab näiteks 1kg kriidipulbrit 96 eurosendi eest).
3 teelusikatäit akrülaatvärvi (meie kasutasime Vivacolori Special Furniture Akva vesialuselist mööblivärvi).

Kriidipulber
Lusikatäis kriidipulbrit

Alguses pane tühja topsi kriidipulber. Siis lisa teelusika kaupa värvi, segades korralikult pärast IGA lusikatäie lisamist. Peamine on saada kriit ühtlaseks kreemjaks massiks nii, et tükke ei jääks.

Antud kogusega saab värvitud umbes 15-20 purgisilti ja kaant, olenevalt purkide suurusest.

Teibi purgil soovitud kujuga ala võimalikult korralikult. Oluline on kõik värvitava alaga kokkupuutuvad servad küüne või vana pangakaardiga üle tõmmata. Peale teipimist on aeg värvima asuda! Üldiselt saab juba ühe värvikihiga soovitava mitteläbipaistva kihi tehtud, kuid kui on soovi, võib muidugi oodata, kuni üks kiht ära kuivab ja siis teine kiht ka peale teha, enne kui teibid eemaldada. Enamasti tulevad sildi servad sirged, kuid kui mängida kahe värvikihiga ja tajuda nende kuivamisaegu, on võimalik saavutada loomulikult kulunud serva mulje. Tahvlivärviseguga saab üle värvida ka purgi kaaned, nii on lisainfot võimalik kirjutada ka kaanele.

Purgi teipimine
Purgi teipimine
Purgile sildi värvimine
Purgile sildi värvimine
Teibi eemaldamine
Teibi eemaldamine kohe pärast värvimist siis, kui värv on veel märg.Samas võib sildi eemaldada ka kuivanud värviga.

Kui isemeisterdamise tuju ei ole, kuid selliseid vahvaid purke tahaks endale koju või soolaleivakingituseks, on eriti lihtne need osta või tellida meie käest siit lehelt. Tahvlisiltidega purke saab ilusti vee all pesta, kui sildi kohta väga tugevalt nuustikuga ei hõõru. Nõudepesumasinat ei ole katsetanud ja igaks juhuks ka ei soovita.

Hoiupurgid tahvlisildiga
Hoiupurgid tahvlisildiga

Tahvlivärviga oleme kaunistanud ka kahte lastelauda, mis on küll endale juba kodu leidnud, kuid annavad aimu, mismoodi saab tahvlivärviga ka mööblit rikastada. Need leiad meie tehtud tööde alt.

 

P.S. Lisan igaks juhuks ka teise tahvlivärvi retsepti, mida on lihtsam kokku segada nii, et ei jääks sulamata kriiditükikesi. Selleks tuleb segada 2 tl kriidipulbrit imepisikese tilgakese puhta veega (u 1 teelusikatäis, kuid mida vähem vett, seda parem) ja siis alles lisada u 4-5 teelusikatäit värvi. Vee lisamisega läheb segu vedelamaks, mistõttu tuleb selle värviseguga katta purki kindlasti kaks korda ning olla ettevaatlikum teibi alla valgumisega. Kriiditükke aga põhimõtteliselt ei jää üldse. Head katsetamist!