Piimavärv Homestead House

Kriidivärvid, osa 12. Kuidas renoveerida vana raadiokappi?

posted in: Mööbliprojektid | 0

Meie kriidivärvide ja piimavärvide eksperiment on jõudnud viimase piimavärvi brändini, milleks on Homestead House. Piimavärv on pärit Kanadast ning meenutab huvitaval kombel peitsi. Samas, tegu ei ole peitsiga. Selle piimavärvi eelis on see, et jätab mööblile naturaalse puidu tooni, kuid samas ühtlustab kulumisjälgi ning lisab nõrga värvinüansi.

Nõukaaegne raadiokapp  - Atmosfäär mööbel
Nõukaaegne raadiokapp – Atmosfäär mööbel

Aga alustame siis kõike algusest, võttes seekordseks projektiks Pärnust saadud vana nõukogudeaegse raadiokapi renoveerimise.

Vana raadiokapp - Atmosfäär mööbel
Vana raadiokapp ja kulunud spoon sellel – Atmosfäär mööbel
Raadiokapi renoveerimine -  Atmosfäär mööbel
Raadiokapi renoveerimine, kaapimistööd – Atmosfäär mööbel
NSVL aegne raadiokapp - Atmosfäär mööbel
Paljas NSVL aegne raadiokapp (ilma viimistluseta) – Atmosfäär mööbel

Spoonimine. Kapil oli vaja vana viimistlus üleni maha kaapida, sest kapi pealmine pind oli kõvasti veekahjustusi saanud ning määrdunud. Samuti oli vaja teha üsna palju aeganõudvaid spooniparandusi. Viimase töö puhul on palju pisiasju, mida jälgida. Olemasolev kahjustunud koht tuleb vaibanoaga sirgete servadega kujundiks lõigata, et saaks sarnase kujundi uuest (tamme)spoonist asemele liimida. Kujundi ülekandmine toimub ajalehega, mida saab vajutada lõigatud kujundi peale nii, et servad tekitavad ajalehele jooned. Nende järgi saab ajalehest šabloontüki lõigata. Šabloontüki saab asetada uuele spoonile, joonistada hariliku pliiatsiga piirjooned ning kääride ja vaibanoaga selle siis spoonist välja lõigata. Pusserdamist on omajagu – spoon kipub purunema, tükki ei pruugi õige suurusega saada või ei sobi uue spooni muster kokku kapil oleva spoonimustriga. Igal juhul, kes selle töö plaanib ette võtta, varuge rohkelt kannatust ning nautige nokitsemisprotsessi!

Spoonimine - Atmosfäär mööbel
Spoonimine – Atmosfäär mööbel

Sobiva spoonitüki saab liimida PVA liimiga õigesse kohta kasutades triikrauda. Pigem kasutada ikka sellist, mida pärast enam riiete triikimisel vaja pole, sest kui juhtub, et liimi on liiga palju saanud, võib see spoonitüki vahelt välja pressida ja triikraua külge kärsata. Ka selle tööga tuleb ettevaatlik olla – ei tohi triikida liiga kaua ega liiga vähe. Täpselt nii palju, et uus spoonitükk on ideaalselt kinnitunud kuid ümber olev spoon pole veel lahti kuumutatud.

Valmislõigatud spoonitükid ja nende liimimine
Valmislõigatud spoonitükid ja nende liimimine

Piimavärviga värvimine. Tegin kapile ka muidugi lihvi, sest peale kaapimist ei jää pind piisavalt sile. Ja siis sai hakata katsetama uut põnevat Homestead House piimavärvi! Piimavärvid on müügil enamasti kõik pulberkujul, neid tuleb segada vaid veega ja saabki hakata värvima. Jälgi, et värvi ei läheks uutele liimitud spoonitükkidele, kuid kõik ülejäänud kapi osad võib üle värvida. Kui paksu värvi järgi soov on, seda saab ise timmida. Mina tegin üsna lahja ja vesise, sest tahtsin, et puidu muster jääks kindlasti tooni alt paistma. Värvima asudes tundub värv tumedam, kuid peale kuivamist läheb pisut heledamaks. Värvida on lihtne, see ei nõua mingeid erilisi teadmisi. Kui piimavärv on kuivanud, tasub kindlasti teha lihvpadjaga kerge üle lihvimine, sest veebaasil tooted tõstavad puidukarvad püsti. Selle tööga teed kapi pinna mõnusalt pehmeks ja siledaks.

Värvimine Homestead House piimavärviga
Värvimine Homestead House piimavärviga
Värvitud pinna üle lihvimine lihvpadjaga
Värvitud pinna üle lihvimine lihvpadjaga

Järgneb uutele spoonitükkidele õige värvitooni kokku segamine. Kahjuks ei jää uue spooniga kaetud kohad sama tooni ülejäänud kapiga. Põhjus lihtne – uued tükid tulevad ju täiesti viimistlemata spoonist, kapp on aga kunagi juba viimistletud. Isegi kui vana viimistlus on maha kaabitud, ei saa seda kunagi nii maha võetud, et see ei jätaks oma iseloomu kapi spoonile.

Peitside ja värvipigmentide segamine
Peitside ja värvipigmentide segamine

Õige tooni leidmine on omakorda suur täppisteadus. Tasub loomulikult proovivärvimisi teha samale uuele spoonile, kust spoonitükid said välja lõigatud. Ma segasin kokku erinevaid Herdinsi peitsipulbreid kui ka olemasolevaid looduslikke värvipulbreid. Raske on see, et värv kuivades muutub heledamaks, seega enne kapile pealekandmist tuleb oodata selle kuivamist.

Peitsitooni katsetamine
Peitsitooni katsetamine

Õige tooni valmimisel kanna see väikse pintsliga parandatud spoonitükkidele. Kui 100% ei õnnestunud õiget tooni leida, ei ole hullu, kõige peale kantakse ka vaha ja see ühtlustab pisut kapi üldmuljet. Kui läks aga täiesti metsa, tuleb proovida see tükk uuesti üle lihvida või kaapida, kahjustamata juba värvitud pinda.
Vahatamine. No see töö tundub kõike eelnevat arvestades juba puhas nauding. Kasutasin Fusion vaha, mis on väga kihvt toode – 100% naturaalne, sisaldades vaid kanepiõli ja mesilasvaha. Seda on kerge kapi pinnale kanda mikrofiiber lapi või ümara pintsliga. Vaha saab soetada Varn e-poest, rohkem infot Fusion toodete kohta leiab aga ka Retro Stuudio kodulehelt. Mõlemad lehed on toredad ka niisama uudistamiseks, sest neilt leiab muudki põnevat sisustamise ja meisterdamisega seoses!

Mööbli vahatamine Fusion vahaga
Mööbli vahatamine Fusion vahaga
Renoveeritud raadiokapp - Atmosfäär mööbel
Renoveeritud raadiokapp – Atmosfäär mööbel

Valminud kaunis raadiokapp on leidnud praeguseks juba endale uue kodu, kuid kordatehtud mööbliesemeid, mis veel ootavad õiget ostjat, tasub uudistada sellelt Atmosfääri lehelt.

Raadiokapp röömsalt ja valminult
Raadiokapp röömsalt ja valminult