Vintro kriidivärv - Atmosfäär mööbel

Kriidivärvid osa 2. Helesinise unistuse teostus

posted in: Mööbliprojektid | 0

Meie esimeseks katsealuseks on Suurbritanniast pärit kriidivärv Vintro. Vintro kriidivärvide seast valisime värskusest pulbitseva helesinise ja valge tooni. Mööbliese, mida plaanisime tuunima hakata, sobis antud värvitoonide jaoks valatult – pisut romantilise olekuga kohvi/teelauake, mis tungivalt ootas uuenduskuuri.

Laua kohta infot otsides, leidsime, et ta on üsna sarnane ETKVL TK Kooperaator toodanguga (kataloogis laud AE-33), kuigi templit ega tõenduspaberit selle kohta ei ole. Laud oli juba algselt värvitud läikivalt valgeks ning aastatega oli värvikiht tugevalt kuluda saanud. Kui me avastasime, et tegelikult on laua plaat puhtast kasepuidust, ei tekkinud kõhklustki, et vana värv tuleb eemaldada. Kask on üks heledamaid puite ning minu meelest ka ühe kauneima mustriga. Peale värvi maha kaapimist kaabitsatega ja lihvimist lintlihvijaga, olime tulemusega igati rahul.

Valge laud ETKVL TK Kooperatiiv - Atmosfäär mööbel
ETKVL TK Kooperatiiv kataloogist pilt – valge laud toolidega

Laua jalg oma ümara välimuse tõttu värvist puhastamist ei soosinud, kuna tegemist on väga ajakuluka tööga. Mõistlikum idee tundus see pigem uuesti üle värvida. Kuigi paljude kriidivärvide tootjad väidavad, et enne värvimist ei pea pinda töötlema, ei suutnud me teistmoodi, kui ikkagi tegime kiire lihvi käsitsi, et eemaldada lahtine värv. Kohe kindlasti teeb lihvpaberiga eeltöötlemine ja karestamine pigem head kui halba. Tahame alati olla kindlad, et Atmosfääri tooted oleksid võimalikult kvaliteetsed ning peaksid kaua vastu.

Ja nüüd see kõige põnevam osa! Kriidivärvi purgi avamine ja värvimisega alustamine! Oot, aga pintsel? Vintro maaletoojad soovitavad naturaalset pintslit, kui sooviks on saada mõnus pintslijälgedega tulemus ja sünteetiliste karvadega pintslit, kui sooviks on siledam jälgedeta tulemus. Minu meelest ongi kriidivärvide üks eeliseid lateks värvide ees just see põnev pintslijälg, mistõttu valisin naturaalse pintsli.

Kriidivärviga värvimine - Atmosfäär mööbel
Vintro kriidivärvi tekstuur – Atmosfäär mööbel

Vintro kriidivärv tundus kohe purki avades väga paks! Peaaegu nagu tarretis! Peale korralikku segamist, läks tulemus muidugi pisut vedelamaks. Värvi võib ka veega lahjendada, kuid ma ei näinud vajadust seda teha. Kui oleksin tahtnud proovida siledat tulemust, siis oleks pidanud kindlasti lahjendama.

Algul tundus veider ka see, kui kiiresti värv kuivas, kuid seegi on kriidivärvidele omane tunnus. Kahe kihi vahele on soovitatud jätta umbes 2 tundi. Teine kiht tuleks aga kindlasti panna, see tagab ühtlase värvitud pinna. Isegi kui olla väga hoolas, võivad jääda mõned kohad kogemata värvimata.

Kriidivarviga varvimine - Atmosfäär mööbel
Kriidivärviga värvimine – Atmosfäär mööbel

Tegime laua heledamast-tumedamaks efektiga (ingl k ombre). Selle jaoks tuleb algul võtta suurem ports valget värvi eraldi topsi, teha valge osa esemel ära ja siis hakata järk-järgult topsi lisama tumedamat värvi. Lõpuks tee vaid tumeda värviga. Helesinisega jäi sujuv üleminek eriti õrnalt näha, mis oli ka meie soov. Värvipinna krobelisus tuli ilma igasuguste pingutusteta ning see meile selle laua juures meeldis.

Kriidivarvi kasutamine - Atmosfäär mööbel
Värvitud krobeline ja tekstuurne pind – Atmosfäär mööbel

Kuna kriidivärvi enamasti peab millegagi katma, valisime katmiseks seekord Vintro läbipaistva laki. Algul arvasin, et lakk võib olla samasugune nagu Tikkurila Kiva lakk, kuid tegelikult on vahe ikka suur. Vintro lakk näeb juba purgis välja valgem ja tihedam. Laki kandsime lauapinna puhtale puiduosale rullikuga, kuid ülejäänud osale pintsliga. Tulemus jäi oodatust isegi mõnusam – pehme, sametine, mitte liiga läkiv. Kollakat varjundit ka ei jätnud, mida leiab väheste lakkide juures.

Mööbli lakkimine - Atmosfäär mööbel
Mööbli lakkimine Vintro satin clear lakiga – Atmosfäär mööbel
Puidust laud - Atmosfäär mööbel
Imeilus puidumuster ja peegeldus sametise laki pinnalt – Atmosfäär mööbel

Vintro kriidivärve saab endale soetada viies erinevas paigas üle Eesti. Tõrvas asuv Vintage Studio, Tartus Katariina Vanavara ja Tallinnas Muster Sisustussalong pakuvad ka e-poe võimalusi, mis teeb värvi ostmise eriti lihtsaks. Veel leiab Vintro värve Keilas käsitöösalongis Vaarikas Vahukoorega ja kahes poes Hiiumaal – Faasion ja Isabella Mööbel.

Lisaks mööbliesemele, katsetasime värvi ka klaaspurgil ja läikival polüesterlakiga poleeritud pinnal, et testida nakkuvust ja katvust. Neid tulemusi ja erinevaid koostisosi võrdleme kõikide teiste värvidega eksperimendi lõpus.

Kokkuvõttes tuli laud täpselt selline nagu soovisime – hele, õrn, kauni värvinüansiga. Lauaga koosluses valmis ka puidust punutud laelamp, mille juhtme sobitasime ideaalselt kokku laua helesinise tooniga. Laua „Helesinine unistus“ ja laelambi “Pilvede all” soetamise kohta saad rohkem infot siit!

Laud enne ja pärast - Atmosfäär mööbel
Laud enne ja pärast – Atmosfäär mööbel