Kriidivärvid - Atmosfäär mööbel

Põnev eksperiment – millist kriidivärvi valida?

posted in: Nipid ja nõuanded | 0

Kriidivärvide populaarsus on jõudnud lõpuks ka Eestisse ja poodidest leiab üha rohkem erinevaid kriidivärvide brände. Võtsime ette vahva eksperimendi ja otsustasime järele proovida Eestis saadaolevad kriidivärvid, et aru saada, kas nendega mööbli ümberdisainimine on lihtsam, tervislikum ja soodsam. Tähelepanu, valmis olla, start!

Proovime teha iga kriidivärviga korda ühe või paar mööblieset ning kirjeldada seda protsessi võimalikult täpselt. Eesmärk ei ole leida ühte võitjat ja kõige paremat kriidivärvi, mida edaspidi eelistada, vaid tuua välja toodete erinevused, võrrelda hinda, katvust ja kättesaadavust, värvitoonide valikut ning muid olulisi omadusi.

Kriidivärvid Eestis - Atmosfäär mööbel
Kriidivärvid Eestis – Atmosfäär mööbel

Sünteetilised värvid ja looduslikud värvid
Enamus ehituspoodides müüdavaid värve sisaldab sünteetilisi tooraineid (akrüül, alküüd, lateks jne), mis tähendab, et need võivad vähemal või suuremal määral kahjustada inimese tervist ning pole keskkonnasõbralikud. Looduslikud värvid (liimvärvid, munavärvid, kaseiinvärvid, lubivärvid jne) sisaldavad aga looduslikke tooraineid. Kriidivärv kuulubki traditsiooniliselt oma olemuselt liimvärvide alla, kuid tänapäeval on nende koostisosi tihti täiendatud ning paljud „kriidivärvid“ sisaldavad siiski mitmeid ebatervislikke aineid. Täpsemalt peatume sellel teemal järgnevates blogipostitustes, kus võtame ühekaupa ette erinevad brändid.

Eestis saadaolevad kriidivärvid
Oleme leidnud Eestis müügil kaheksa erinevat kriidivärvi ja kolm piimavärvi. Piimavärv on oma koostiselt küll erinev kriidivärvidest, kuid omab üsna sarnaseid omadusi, mistõttu otsustasime need ka kaasata siia võrdlusesse.

Vintro
Annie Sloan
Autentico
Schjerning Outdoor Vintage
Jeanne d’Arc Living Vintage
Maalermeistri mööblivärv Ulla
Frenchic kriidivärv
Säästvad Ehituslahendused lubi-kriidivärv
Miss Mustard Seed’i piimavärv
GraceMary piimavärv ja kriidivärvipulber
Homestead House piimavärv

Kriidivarv piimvarv mööblivärv - Atmosfäär mööbel
Kriidivärvid ja piimavärv – Atmosfäär mööbel
Piimavärvid Eestis - Atmosfäär mööbel
Eksperimendiga liitunud uued piimavärvi ja kriidivärvi brändid Eestis – Atmosfäär mööbel

Miks aga kriidivärvi mööbli-tuunijate seas nii hinnatakse?
Kõige olulisemaks aspektiks on arvatavasti see, et värvitootjate endi väidete järgi ei pea varem viimistletud mööblit enne kriidivärvidega värvimist lihvima ega katma kruntvärviga. Mööbli redisainijana tean isiklikult, et see tolmurohke lihvimis- ja kaapimistöö on tõeliselt tüütu ning aeganõudev, pealekauba kahjustab peene tolm tervist. Tugevad kruntvärvid on enamasti aga õlibaasil ning vahendeid ei saa pärast puhastada puhta veega, vaid seda tuleb teha erinevate lahustega. Seega, kui keegi väidab, et võin võtta ette vana mööblieseme, pühkida selle tolmust puhtaks ja hakata kohe pintsliga värvima, on esimene reaktsioon kindlasti rõõmuhüüd „Halleluuja”!

Teised kriidivärvide eelised ehituspoodides müüdavate mööblivärvidega võrreldes, on järgmised:
– kriidivärvid jätavad mööblile „kriidise”, mati ja vana mulje;
– värvi on pärast värvimist lihtne töödelda (lihvida ja tekitada kulunud efekti);
– kriidivärvidega saab kujundada värvi tekstuuri, kuna pintslitõmbed jäävad värvi kiire kuivamise tõttu paremini nähtavad;
– värv kuivab kiirelt ja see on omaette suur boonus – nii saab kiiremini uue kihi värvida!
– töövahendid on puhastatavad veega.

Kuna aga kriidivärvide peamiseks koostisosaks, nii nagu nende nimigi ütleb, peaks olema kriit, siis nõuavad enamus kriidivärve hoopis järeltöötlust, milleks enamasti on vahatamine. Vahatamise või lakkimisega saavutatakse värvi kauapüsivus ja kulumiskindlus. Viimasel ajal on tulnud müüki aga ka sellised kriidivärvid, mis enam järeltöötlust ei vajagi. See tekitab meis küll pisut küsimusi, kas see just looduslike ainetega saavutatud on, kuid kasutajale on need mugavamad kindlasti.

Kriidivärvid test - Atmosfäär mööbel
Kriidivärvide test – Atmosfäär mööbel

Kõiki neid põnevaid aspekte tahame nüüd ise läbi proovida, et teada saada, mida need kriidivärvid endast õigupoolest kujutavad. Atmosfäär ei ole seotud ühegi värvi maaletooja ega edasimüüjaga. Oleme erapooletud ja isegi põnevil – kas väited vastavad tõele ja kas kõik kriidivärvid on ühesuguste omadustega? Läbisime küll igaks juhuks Vintage Chick’i poolt korraldatava koolituse, et kriidivärvi tunnetus paremini käe sisse saada, kuid me pole neid varem palju kasutanud. Jälgi meie järgnevaid blogipostitusi ja teekonda läbi kriidivärvide erilise maailma, et saada rohkem aimu, milline värv sobiks just Sinu mööbliuuendusprojektiks kõige paremini!

Kui tead mõnda Eestis müüdavat kriidivärvi, mis puudub veel meie nimekirjast, anna sellest meile teada – katsetame seda suurima hea meelega ja jagame kogemusi.

Nüüdseks on eksperiment lõppenud ja tulemusi võib näha postitusest “Kriidi ja piimavärvide eksperimendi tulemused”.