Vanad puidust toolid - Atmosfäär mööbel

Toolid 20. sajandi alguspäevilt

posted in: Mööbliprojektid | 0

Meieni jõudsid 20. sajandi alguses või isegi 19. sajandi lõpus valmistatud toolid, mis vajasid värskenduskuuri. Toolid oli valmistanud tellija vanaisa Peeter Kanasaar, kes oli osav tisler. Toolide puhul võttis ta snitti toonase Kolga-Jaani pastori ja eesti rahvusliku liikumise ühe olulisema juhi Villem Reimani poolt Soomest toodud toolidelt, kes sedasorti mööblit Kanasaarelt telliski. Väärikat vanust, nagu ka puutöömeistri osavust, oli näha ja tunda nii mõnestki kohast. Samamoodi oli märgata, et tegemist on tisleri käsitööga, mitte vabrikutoodanguga, mis minu hinnangul annab esemele väärtust kõvasti juurde.

Toolid enne kordategemist
Toolid enne kordategemist

Esimese asjana tuli toolid tappidest lahti võtta. Enamus liitekohad olid aastatega juba eos üsna lahti tulnud, tänu millele polnud toolid enam istumiskõlbulikud. Tavaliselt on hea toolide lahti võtmisel jupid ära märgistada, mis kohast ta just täpselt pärit on ja mis pidi käima peaks, et tagasi kokkupanemisel ei tekiks segadust.

Tool lahtivõetult
Tool lahtivõetult

Järgnes vana viimistluskihi eemaldamine kaabitsa ja lihvpaberiga. Kõige keerulisemaks osutus selle töö juures kindlasti treitud esijalgade puhastamine.

Kaabitsaga vana viimistluskihi eemaldamine
Kaabitsaga vana viimistluskihi eemaldamine
Erinevus puhastatud ja puhastamata pinna vahel
Erinevus puhastatud ja puhastamata pinna vahel

Seejärel tuli kõik jupid uuesti kokku liimida ja uus viimistlus peale kanda. Viimistlusena kasutasime Tikkurila Nostalgia Wood Wax vaha, mis imendub puitu ja annab toolidele hea kaitsekihi, samas puidumustrit väga kenasti esile tuues.

Tooli viimistlus
Tooli viimistlus

Istmeplaatidest oli ühel toolil säilinud lohuga ning aukudega põhi, kuid kahjuks oli ta ajaga juba üsna lagunenud ja selle taastamine oleks olnud üsna ajakulukas. Tellija soovil sai tavalisest vineerist uus põhi valmistatud, mida viimistlesime erinevalt toolidest ühe kihi Liberoni antiikvahaga, kuna uus vineer oli liiga hele ja kulumata.

Vana tooli põhi
Vana tooli põhi
Uus tooli põhi osaliselt kaetud antiikvahaga
Uus tooli põhi osaliselt kaetud antiikvahaga

Lõpptulemus sai väga ilus ja siidine. Vanem daam, kes töö tellis jäi tulemusega väga rahule ning tuli välja, et toolidega on komplektis ka üks söögilaud, mis ilmselt vajab ka lähiajal restaureerimist.

Toolid korda tehtud kujul
Toolid korda tehtud kujul