Vana tumba restaureerimine - Atmosfäär mööbel

Tumba räägib oma loo

posted in: Mööbliprojektid | 0

Meieni jõudis üks ääretult kihvt tumba, mille sarnast me varem pole kohanud ega leidnud ka Interneti sügavustest. Arvatavasti on see tumba mõeldud komplektis olema koos funk stiilis mööbliga (20ndate-30ndate ajastu ümarate nurkadega mööbel), kuid võib-olla sobitas tumba perenaine selle hoopis ise osavalt niimoodi mööblikomplekti. Restaureerimise käigus jäi meile mulje, nagu oleks see tumba tehtud käsitsi, mitte mõne mööblivabriku poolt, kuid pead selle eest ei annaks.

Vana ja katkise funk tumba sisemus
Vana ja katkise funk tumba sisemus

Tumbal puudusid mitmed puidust jalaosad ning katteriie oli nii katki, et sisemus turritas korralikult välja. Meil on igati hea meel, et omanik ei otsustanud tumbat lihtsalt prügimäele saata, vaid nägi selles potentsiaali, et see korda teha lasta. Kalle meisterdas kasepuust uued korralikud puidust kaare-liistud ning ühe terve puuduoleva jalakaare pealekauba. Olemasolev viimistlus sai eemaldatud ja puiduosad puhastatud ning lõpuks korralikult uuesti kinni liimitud. Uus viimistlus sai tehtud Herdinsi pulberpeitsiga nr. 56 (tume tamm) ja šellak-lakiga.

Vana puidust tumba
Puuduolevaid puiduosasid oli palju. Lisaks olid osad ka liimist lahti
Vana tumba uued puidust osad
Vana tumba uued puidust osad
Tumba korda tehtud puiduosa
Korda tehtud puiduosa ootab viimistlemist

Ka kogu tumba sisemus sai loomulikult välja vahetatud ning asendatud uue meriheinaga. Varasemalt oli sisemus nii kulunud, et kaunist meriheina kuhjast polnud juttugi. Uuest meriheinast sai vormitud kaunis kuhjake, mis teeb ka istumisaluse mugavalt pehmeks.

 

Uus sisu meriheinast
Uus sisu meriheinast sai peidetud kenasti kotiriide alla
Kotiriidega kaetud meriheina kuhi
Kotiriidega kaetud meriheina kuhi, millele lisandus veel vatiini kiht

Nagu ikka, sai vahekihtidena lisatud ka kotiriie ja vatiini ning kõige peale pandud alusriie, mis seekord oli säravates oranžides toonides. Nagu pildilt ka näha võib, kinnitatakse alusriie hoopis tumba külgedele, mitte tumba alla. Omanik valis ise uue beeži värvi pealiskatteriide, mis peaks vastu pidama veel paljusid aastaid.

Serva külge kinnitatud aluskatteriie
Serva külge kinnitatud aluskatteriie

Ümmarguse tumba katte õmblemisel palusin abi oma õmblejast emalt. Ma ise olin väikse dilemma ees, et mis järjekorras tuleks osad omavahel kokku õmmelda. Ta oskas soovitada sellist tööde järjekorda:

1. Kõigepealt lõigata kangast välja ring ja küljepaan (unustada ei tohi õmblusvarusid)

Tumba katte valmistamine - ringi märkimine kangale
Tumba katte valmistamine – ringi märkimine kangale

2. Seejärel traageldada need kaks osa taguripidi kokku nii, et koht, kus küljepaani otsad kohtuvad jääks siiski traageldamata. Ka küljepaani enda algus ja lõpp jäävad omavahel kokku traageldamata.

3. Õmmelda saime seekord seda riiet isegi tavalise õmblusmasinaga, kasutasime vaid ekstra tugevat niiti, mida ei saa katki tõmmata. Õmblemist tuleks alustada ristumiskohast veidi eemalt, nt 3 cm kauguselt ja kui ringiga uuesti ristumiskohani hakata jõudma, lõpetada õmblemine ka enne 3 cm kauguselt.

Ümmarguse tumba katte õmblemine
Ümmarguse tumba katte õmblemine

4. Alles nüüd näeb täpsemalt ära, kui palju riiet on servapaanidele täpselt vaja ning saab servapaani otsad omavahel kinni õmmelda. Jälgida tuleb ikka, et riiet jääks piisavalt, et servapaan ka ringi külge õmmelda.

servapaani otste kokku õmblemine
Servapaani otste kokku õmblemine

5. Ja siis lõpuks õmmelda servapaani ristumiskoht ümmarguse osa külge kinni (õmblusvarud õmblesime me seekord kahele poole lahti). Et õmblusvarud kuidagi veidralt igale poole turritama ei jääks, said servad ilusti triikrauaga üle pressitud ning kogu kate ka triigitud.

Külgpaani õmblemine ringi külge
Külgpaani õmblemine ringi külge

Seda kõike kirjeldada on üsna keeruline. Proovisin teha ka etapilisi pilte ja loodan, et need aitavad võib-olla rohkem.

Kui tumba kate valmis sai, siis tõmbasime selle tumbale peale ning kinnitasime alt tugevate mööbliklambritega (serv tuleb ikka enne alla keerata, et hargnema ei hakkaks). Igaks juhuks sai serv enne veel ka hargnemise vastu üle serva õmmeldud.

Uue katteriide kinnitamine tumba alla
Uue katteriide kinnitamine tumba alla
Valmis restaureeritud tumba - Atmosfäär mööbel
Valmis restaureeritud tumba – Atmosfäär mööbel

Jäid veel lisada mööblivildid taldade alla ning saigi tuba täiesti uues kuues rõõmsale omanikule tagastatud!

Tumba restaureerimine. Enne ja pärast
Tumba restaureerimine. Enne ja pärast