Riidekapi renoveerimine - Atmosfäär mööbel

Karakteriga kapp

posted in: Mööbliprojektid | 0

Vanade asjade puhul on kõige toredam see, kuidas nad suudavad oma tugeva karakteriga meistrist üle olla. Inimesena tahaks vahepeal teha kõiki asju perfektsena, kuid vana asi ei luba sellist kuritegu enda kallal toime panna. Näiteks kui tegelesime kapi lihvimisega, tundus ikka ja jälle, et siit või sealt võiks rohkem lihvida. See plekk häirib ja siit on tumedam… Vahel see lisapingutus tasubki ennast ära, kuid vahel võid lihvida nii palju kui tahad, kuid „plekk” ei kao ning täke jääb ikka sinna, kus ta on aastakümneid olnud. Meistri rahulolu saabubki sel hetkel, kui ta mõistab asja olemust ning ei hakka vana asja puhul tahtma uue asja välimust. Seda tunnet võis antud kapi puhul aeg-ajalt tunda üsna tugevalt.

Kapi päritolust oskab praegune omanik rääkida nii palju, et kapp kuulus kindlasti juba ta vanaema vanematele. Kapi kallal nokitsedes jäi meile endile silma ka valmistaja tempel, mis oli kirillitsas kirjutatud (Пистмань). Varasemalt oli kapp kasutusel riidekapina, kuid kliendi soovil sai funktsiooni muudetud ja olemasolevad riiulid koos vaheseinaga eemaldatud. Asemele tulid täispikad riiulid, kus on tulevikus soov hoidistada nõusid.

Tisleri nimi on templiga kapi uksele löödud
Tisleri nimi on templiga kapi uksele löödud

Vanad riiulid ja vahesein olid väga korralikult kapi küljes kalasabatappidega. Nende eemaldamine oli seetõttu üsna vaevarikas, kuid olime nõus seda kliendi soovil siiski tegema, kuna riiulid olid tugevalt kannatada saanud. Pealegi tundus, et ühe riiuli peale oli lausa mingi puiduseen end elama asunud. Uued riiulid tegime tugevast liimpuitplaadist ning lisasime võimaluse muuta kahe keskmise riiuli kõrgust vastavalt soovile.

Kapi sisemus enne ja pärast
Kapi sisemus enne ja pärast

Tundus, et see põnev täispuidust kapp sai kuuri alt päästetud üsna viimasel hetkel, kuna koiauke ja -käike oli juba niipalju, et mõned detailid tuli juba poolenisti välja vahetada. Näiteks olid eriti kulunud kapi jalad ja iluliistud. Jalgadelt lõikasime ära kõige pudedama osa kuni kandva osani ja Kalle tegi uued puidust osad, mis said tüüblitega vanade jalaosade külge kinnitatud. Keeruliseks tegi jalgade paranduse juures asjaolu, et vanad jalad olid kapi külge löödud lisaks kõigele ka veel suurte naeladega. Naelad olid nii roostes ja kõvasti pudedate jalgade küljes, et neid oli võimatu välja tõmmata. Naelte olemasolu aga takistas ka jalgade lühemaks lõikamist, nii et ainus võimalus oli naelad vaid sügavamale kapi sisse lüüa. Enne jalgade kallale asumist tuli teha jalgadest šabloon ning täpsed mõõdud said samuti üles märgitud. Mõõtmistöid teostades selgus veel fakt, et jalad olid olnud erineva kõrgusega. Ei tea, kas kapp oli tehtud nii konkreetsesse tuppa ja kohta, kus oli juba teada, et põrand on viltu… või juhtus tisleril lihtsalt väike apsakas. Me muidugi tegime jalad ikkagi ühekõrgused. Alguses tundusid uuest puidust tehtud osad täielikud võõrkehad vana kapi küljes, kuid meisterliku viimistlusega on võimalik imesid teha.

Katkised ja vanad kapijalad
Katkised ja vanad kapi jalad
Kapi jalgade parandusprotsess veel pooleli
Veel pooleliolev kapi jalgade parandusprotsess
Parandatud ja viimistletud kapijalg
Parandatud ja viimistletud kapi jalg

Sama oli kapi ülaservas olevate iluliistudega. Otsisime tükk aega, et kust leida täpselt samasugust asendusliistu kuskilt tänapäeva kaubandusvõrgustikust, kuid ei leidnud. Lõpuks tundus lihtsam need hoopis ise teha, kasutades ülafreesi. Tulemus sai väga hea!

Puukoide kahjustus vanal liistul
Puukoide kahjustus vanal liistul
Ise valmistatud vanaga identne puidust liist
Ise valmistatud vana liistuga identne uuest puidust liist

Riidekapi puhul jäid silma veel erilised pisidetailid, mida otse loomulikult üritasime võimalikult palju säilitada. Näiteks meeldisid mulle vanad uksekinnitid. Vana värvi alt tulid välja ka heledad ukselukud, mis varem kohe üldse silma ei paistnud. Säilitasime ka vanad uksehinged, puhastades need eelnevalt roostest ning muust mustusest. Selle kohta sai kirjutatud eraldi blogipostitus, mida soovitame lugeda. Meile tundus kuidagi vale asendada need kihvtid elunäinud hinged uute ja säravatega.

Käsitsi tehtud kapiuste kinniti
Käsitsi tehtud kapi uste kinniti
Riidekapi lukud enne ja pärast puhastamist
Riidekapi lukud enne ja pärast puhastamist
Puhastatud kapiukse hinged
Puhastatud kapi ukse hinged

Kui kogu kapp oli puhtaks lihvitud (oo jaa, see oli tüütu töö!), viimistlesime selle Nostalgia woodwax’ga. See jätab mõnusa naturaalse mulje, samas ühtlustades üksikuid heledamaid kohti. Lõpuks said mõned detailid (eriti uuest puidust tehtud detailid) üle vahatatud ka antiikvahaga. Kes pole veel antiikvaha kasutanud, siis peab mainima, et see lõhnab nii mõnusalt, et hea meelega määriks seda või röstsaiale. Igal juhul sai kapp lahti oma tumedast krobelisest vaabast ning puhtana ja hästi lõhnavana läks ta kuuris konutamise asemel uude värskesse koju, kuhu hiljuti sündis juurde uus ilmakodanik. Palju õnne Atmosfääri poolt!

Karakteriga riidekapp enne ja pärast
Karakteriga riidekapp enne ja pärast