Kuidas eemaldada purkidelt silte?

posted in: Nipid ja nõuanded | 0

Oleme suured taaskasutuse fännid ning üritame alati leida nutikaid viise, kuidas pigem olemasolevaid asju kasutada kui uusi juurde osta.

Mida ikka aeg-ajalt meil kõigil tekib suurel hulgal, on igasugune klaastaara, millel puudub pandimärgis. Hoidiste klaaspurgid, veinipudelid, majoneesipurgid jne. Eestlased kui kõva moosi- ja hoidiste tegija rahvas kasutab enamus purke uuesti koduhoidiste tegemiseks, kuid ega kõik eri kujuga pisikesed purgikesed selleks ei sobi.

Soovides ilusaid puhtaid purke, tuleb nendega enne pisut vaeva näha. Enamustel purkidel tuleb etikett maha üsna kiirelt, kui vaid kaua vees leotada (eriti kui kuuma veega leotada). On aga kindlaid tüüpi purgisilte, mis ei tule veega maha ilma rõvedat liimijälge jätmata.

Purgilt sildi eemaldamine - Atmosfäär
Purgilt sildi eemaldamine

Atmosfäär on aga avastanud hea nipi, kuidas vabaneda liimijälgedest purkidel. Nipp on tegelikult üsna loogiline, võib-olla ei ole kõik aga selle peale lihtsalt tulnud.

Toimi järgnevalt:
1. Leota purki vees (nt üleöö). Kui tegu on kileja sildiga, võid proovida seda kohe maha tõmmata, sest neile leotamine kohe kuidagi ei mõju.

Purgisiltide leotamine - Atmosfäär
Purgisiltide leotamine
Kileja sildiga purk - Atmosfäär
Kileja sildiga purk

2. Kraabi noaga leotatud silti maha nii palju kui tuleb.
3. Võta tavaline kõige odavam õli (kasutame Risso toiduõli) ja kalla seda sortsuke purgile liimisele kohale. Hõõru käega õli purgile laiali ning siis kraabi uuesti noaga liimist kohta. Liim reageerib õlile ning moodustab imeliku sültja massi.

Õliga liimi eemaldamine - Atmosfäär
Õliga liimi eemaldamine
Õlise liimi eemaldamine noaga - Atmosfäär
Õlise liimi eemaldamine noaga

4. Kui tundub, et enamustest kohtadest on kraabitud, pese purk üle rohke nõudepesu vahendiga, et õli ja libedust maha saada.

Nõudepesuvahendiga õli eemaldamine - Atmosfäär
Nõudepesuvahendiga õli eemaldamine

5. Kui kogu liimine osa pole endiselt maha tulnud, korda 3-ndat etappi ja tee uuesti õliga purk kokku ja pese nõudepesu vahendiga puhtaks.

Me alati desinfitseerime kõik purgid üle soodaveega, et veenduda nende puhtuses. Soodaga saab puhtaks ka purgi servale plekist kaane poolt tekkinud roostetriibud.

Lõpptulemus tuleb alati ilus, puhas ja liimivaba nii, et saab purgi rõõmuga taaskasutusse võtta! Sama liimieemalduse nipp kehtib loomulikult ka veinipudelite kohta või isegi tobedate hinnasiltide kohta, mida topitakse palju ja igale poole.

Puhas klaaspurk ootamas taaskasutust - Atmosfäär
Puhas klaaspurk ootamas taaskasutust

Me kasutame puhtaid purke tööruumide korras hoidmiseks, hoides purkides näiteks kruve, tüübleid või muid pisividinaid. Vidinad on läbi klaasi hästi näha ning seetõttu kergelt leitavad. Muidugi sobivad purgid imehästi ka toiduainete hoiustamiseks. Kogudes kokku palju ühesuguseid pisikesi purke, võib neid sättida riiulile nähtavasse kohta ja täita need pipra, kaneeli, soola, loorberilehtede ja muude vürtsidega. Tulemus jääb väga ilus!

Lisaks purkide kasutamisele hoiustamiseks, on neist võimalik teha ka igasugu põnevaid laua- ja laelampe. Tutvu meie Hipsikutega, laelamp Ruudiga ning küünlahoidjatega Roheline Tuli, et näha näiteid, mida kõike saab klaastaarast teha. Toredat taaskasutamist!