Kuidas eemaldada metallilt vana värvi?

posted in: Nipid ja nõuanded | 0

Kui mõned ajad tagasi valmis meil postitus rooste eemaldamisest, siis seekord jagame kogemusi, kuidas eemaldada mööbli metallist osadelt vana värvi. Need kaks protsessi võivad tunduda üsna sarnased, kuid ometi ei toimi rooste eemalduse nipid värvi eemaldamisel. Äädikas ja sooda tulevad kasuks alles pärast värvist lahtisaamist.

Vana metallist hing - Atmosfäär mööbel
Vana metallist hing – Atmosfäär mööbel

Värvi eemaldamine metallilt ei ole tegelikult sugugi raske protseduur, kui on olemas ahi, kamin või muu lõkke tegemise võimalus. Tuleb vaid veenduda, et tegemist on tõesti üleni metallist esemega ning, et sellel ei oleks juures plastikust või muust kuuma kartvast materjalist osasid. Enamus vanu ukse hingi, kinniteid ja kaunistusi tehti õnneks sellisest metallist, mis kannatab ilusti tules kuumutamist. Ja edasi tulekski lasta tulel teha see kõige raskem töö – sulatada ja põletada vanad värvikihid maha. Külmal sügiskuul on kuuma praksuva kaminatule süütamine igati meeldiv tegevus, seda enam, kui sellega saab ka kasulikku tööaega siduda. Kellel on aega rohkem katsetada, võib proovida mängida erinevate kuumustega. Hoides eset rohkem leegis, tekib metallile omalaadne must läige. Mõnel juhul võib see jääda väga efektne. Tuleb aga tähele panna, et metall ei tohi jääda ka liiga pikalt liiga kuuma. Siis põleb ära ka metalli enda kaitsekiht, ning siis ei saa seda eset enam päästa. Liigse kuumutamise tunneb ära sellest, et metalli pealmine kiht hakkab justkui lahti kooruma ja kooruv serv jätab ebatasase pinna.

Värvi eemaldamine leegiga - Atmosfäär mööbel
Värvi eemaldamine leegiga – Atmosfäär mööbel

Kui värv on metalli küljest ära põlenud, saab metalleseme tangidega tulest eemaldada ja tasub oodata, kuni see on maha jahtunud. Ära ehmata, kui su ese on kaetud tahmaga, sest tahm eemaldub väga kergelt.
Pärast põletamist võib aga igaks juhuks läbida rooste eemaldamisele sarnase protseduuri, mis teeb metalli eriti ilusti puhtaks:
1. aseta metall 24ks tunniks äädika-vee lahusesse;

Metallist ese äädikalahuses - Atmosfäär mööbel
Metallist ese äädikalahuses – Atmosfäär mööbel

2. pese ja hõõru see äädikast ja mustusest puhtaks puhta veega, kasutades lappi ja 240st liivapaberit;
3. aseta metall vee-söögisooda lahusesse umbes 10 min ja pese uuesti veega puhtaks (u teelusikatäis tassi vee kohta);
4. peale seda tasub metallist ese veel ühe korra liivapaberiga üle lasta, veendumaks rooste kadumises;
5. kuivata eriti korralikult lapi ja fööniga!
6. viimase etapina tuleks eset ka õlitada – see takistab roostel uuesti tekkimast ning justkui tervendab metalli.
7. hoolduse mõttes oleks hea õlitamist korrata, nii 3 kuu tagant või vastavalt vajadusele.

Metallilt värvi eemaldamine - Atmosfäär mööbel
Lõkkes käinud metallist hing – Atmosfäär mööbel

Kui aga elava tule tegemise võimalust ei ole, võib proovida värvist lahti saada värvieemaldusvahendiga Wenfex, mida leiab enamasti ehituspoodidest. Tegemist on mürgise tootega ning tuleb kindlasti kasutada kummikindaid ja kogu tegevust sooritada näiteks välitingimustes. Mäkerda oma metallist ese Wenfexi läbipaistva lahusega kokku ja lase sel oma 20 min kindlasti toimida. Olenevalt esemest, võib ka kauem aega minna. Pärast pühi ja nühi see maha. Loodetavasti tuleb see koos värviga… Mõningatel juhtudel toimib, kuid võib nõuda ikkagi üsna palju füüsilist kaapimist. Metall tulle visata ja lasta tulel värv eemaldada on kindlasti palju lihtsam.

Värvi eemaldamine Wenfexiga - Atmosfäär mööbel
Värvi eemaldamine Wenfexiga – Atmosfäär mööbel

Oleme proovinud ka metalli keetmist vees, kuhu on lisatud törts nõudepesuvahendit ning samuti ka värvi eemaldamist kuumaõhupuhuriga, kuid ükski neist teistest lahendustest ei ole osutunud nii lihtsaks ja tõhusaks nagu põletamine.

Puhastatud uksehing - Atmosfäär mööbel
Puhastatud uksehing – Atmosfäär mööbel

Nagu piltidelt näha, jääb põletamisega tulemus väga ilus! Kui oled katsetanud mõnda muud trikki metallilt värvi eemaldamiseks, võid julgelt meile ka teada anda!