Lipuradade tegemine

Nipp, kuidas valmistada lipuridasid ilma ühegi õmbluseta!

posted in: Nipid ja nõuanded | 0

Atmosfääri üks soovidest on luua oma toodetega mõnus atmosfäär, kuid seekordses postituses ei tee me seda mööbliga, vaid hoopis meeleolukate lipuridadega! Tihti loovadki erakordse meeleolu just pisidetailid, millele tasub sisustades ja kaunistades rõhku pöörata.

Ma ise ei ole suuremat sorti õmbleja, kuna mu ema õmbleb suurepäraselt ning seetõttu ei ole selleks vajadust olnud. Lipuridasid tehakse aga tihti just riidest ja õmmeldes. Me mõtlesime välja viisi, kuidas saab aga lipuridasid teha ilma ühegi õmbluse või tüütu liimimiseta!

Selleks oleks vaja kas vanu ajakirju, vanu tapeeditükke, jõupaberit või muud soovitatavalt värvilist või mustriga paberit. Meie kasutasime vanu tapeedirullide jääke, mida on meie keldrisse kogunenud omajagu.

Kõige lihtsam on tapeedirulli paan keerata kahekordseks, jättes ruumi lipukolmnurkade suuruse jagu. Tegime kolmnurgad üsna suured (27cm ülemine serv ja 32 cm küljed), sest soov oli kasutada neid õues. Suurusega arvestasime täpselt nii, et ühele tapeedi laiusele mahtus täpselt kolm kolmnurka. Nii ei raiska paberit ja on vaja vähem lõikeid ka teha.

Lipuraja kolmnurkade sättimine murtud tapeedile
Lipuraja kolmnurkade sättimine murtud tapeedile

Enne tapeedi lõikamist vaibanoaga, veendu, et lõike alla on asetatud tugev alus, millele võivad jääda lõikejooned. Sirgete servade saamiseks tuleks kasutada metallist või puidust joonlauda, või muud sirget tugevast materjalist pulka. Plastikust joonlauda võib terav vaibanuga sisse lõigata.

Vahendid lipuraja tegemiseks
Vahendid lipuraja tegemiseks

Pikapeale selgus meil ka parim viis kolmnukade sätitamiseks ning lõikamise järjekord. Niimoodi paigutades jäävad kaks kolmnuka juba ühest servast kinnised ja klammerdamist on vähem. Tegin selle kohta väikse skeemi, kuid tegelikult on see loomulikult loominguline protsess.

Kolmnurkade lõikamise järjekord
Kolmnurkade lõikamise järjekord
Esimene lõige ei pea olema isegi servast-servani
Esimene lõige ei pea olema isegi servast-servani

Kui kolmnurgad on lõigatud, tuleb need vaid alumistest tippudest kokku klammerdada. Ülemisse serva läheb sobiva pikkuse ja laiusega pooleks murtud pael, mida klammerdades hoiab see ka paberi servasid koos. Nii saab kaks tööd ühes ja saab palju kiiremini. Hoiab klambreid ka kokku. Meie paela laius oli 2 cm, kuid laiema paelaga on veel lihtsam. Lipukolmnurkadele ei pea vahet üldse jätma, kuid meil ei olnud aega kolmnurki nii suures koguses lõigata, mistõttu jätsime kahe lipu vahele umbes 14 cm.

Lipukolmnurga klammerdamine tipust
Lipukolmnurga klammerdamine tipust
Klammerdatud pael
Klammerdatud pael

Pean tunnistama, et mul tekkis kihk proovida samasuguseid paberist lipukesi ikkagi ka õmmelda paela külge, kuna algul tundus, et võib-olla võib tuul lipukesed lahti tõmmata. Tegin õmblemisega proovi ja see protsess võttis palju rohkem aega, kui klammerdamine! Lõpptulemusena, kui lipud olid õuele riputatud, ei teinud tegelikult mitte keegi vahet, et üks lipurida oli õmmeldud ja teine klammerdatud. Kiita saime aga Atmosfääri hoovikohviku raames küll ja küll ning tuul ei lõhkunud mitte kui ühtegi lippu ära, mis sest, et jätsime need välja terveks ööks ja järgmiseks tuuliseks päevaks!

Katsetuslik lipuraja õmblemine
Katsetuslik lipuraja õmblemine
Lipurajad kaunistamas Atmosfääri hoovikohvikut
Lipurajad kaunistamas Atmosfääri hoovikohvikut